Ile zarabiają Polacy?

Polska to kraj w którym średnia płaca wypada naprawdę słabo na tle Europy. Na zachodzie zarobić można nawet do czterech razy więcej, aniżeli w Polsce. Niestety, nic nie wskazuje na to, abyśmy mieli wkrótce dogonić Europę.

Ile zarabiają Polacy?
Raporty publikowane przez Ministerstwo Finansów mogłyby wskazywać na to, że wcale nie jest tak źle. Według danych opublikowanych w październiku 2016 roku, przeciętna pensja Polaka to 3100 złotych netto. Całkiem sporo, nieprawdaż?

Niestety, aż 98% ludzi wykonujących proste prace, otrzymuje mniej niż 2500 złotych. Mało tego, lwie grono pracuje za najniższą krajową! Skąd zatem tak wysoka średnia krajowa? Przepaść pomiędzy najbogatszymi, a najniższą klasą społeczną bywa ogromna. Dwie średnie krajowe (tj. 8694 złotych brutto) zarabia tylko co szesnasty Polak.

Przykładowe zawody – ile zarabia kasjer, magazynier i pracownik biurowy?
Rzecz jasna, wysokość pensji zależna jest od wielu różnych czynników, tj. miejsca zatrudnienia, wymiaru godzinowego pracy oraz przede wszystkim – obowiązków.

Na stosunkowo wysokie zarobki liczyć mogą między innymi pracownicy biurowi (średnio ponad 3000 złotych na rękę) oraz kierowcy (średnio 3500 złotych na rękę). Mniej za to otrzymują pracownicy fizyczni (2500 złotych na rękę), sprzątaczki (do 2000 złotych na rękę) oraz kasjerzy-sprzedawcy (2500 złotych na rękę).

Najlepiej opłacana branża to Komputery/Internet. Webmasterzy, graficy, informatycy czy specjaliści od reklamy w sieci – mogą liczyć na średnie wynagrodzenie wynoszące nawet powyżej 5000 złotych na rękę.

Pensja minimalna – czy należy ją podnieść?
Płaca minimalna przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu na umowę o pracę wynosi 2100 złotych. Oznacza to, że pracownik na rękę otrzymuje około 1530 złotych. I choć, każdego roku rząd podnosi tę wartość, to nadal na tle Europy wypadamy bardzo słabo.

Minimalna stawka godzinowa (9,74 złotych netto) w opinii ekspertów zakrawa o śmieszność. I choć z punktu widzenia pracownika – można się z tym zgodzić, to – w przypadku pracodawców niekoniecznie. Dlaczego?

Otóż, pracodawca zatrudniając osobę na umowę o pracę ponosi dodatkowe koszty. Pensja minimalna (2100 złotych) generuje koszt dla pracodawcy wynoszący 2532,81 złotych! Co to oznacza w praktyce? Pracodawca ponosi ponad 1000 złotych kosztów – oferując płacę dla pracownika na poziomie 1500 złotych (na rękę).

Wielu pracodawców – po prostu nie stać, aby płacić więcej. I tu – nawet ekonomiści są zgodni – każda podwyżka płacy minimalnej jest prawdziwym uderzeniem w stronę przedsiębiorcy. Wszak, ze 100 złotych podwyżki – pracownik otrzyma około 60 złotych. Pozostałe 40 złotych zasili budżet Państwa. Czy jest to sprawiedliwe?

Otóż, idealnym systemem dla pracodawcy i pracownika jest zwolnienie z obowiązku emerytalnego i chorobowego. Składki, które płacimy w połączeniu z podatkiem dochodowym – zabierają lwią część wypracowanej pensji.

Zakładając, że otrzymujemy całość (tj. ponad 2500 złotych) wygląda to znacznie atrakcyjnie. Jeszcze lepiej obrazuje to przykład średniej płacy Polaka (3100 złotych). Koszt pracodawcy to 5251 złotych!

Z tego też względu, warto zastanowić się nad tym – czy celem rządów powinno być podnoszenie płacy minimalnej, czy też lepszym rozwiązaniem dla gospodarki nie byłoby ograniczenie ucisku podatkowego. Tyczy się to całego systemu – rozpoczynając od kwoty wolnej od podatku, poprzez wysokość podatku dochodowego, a skończywszy na akcyzach, VACie i innych podatkach i daninach.

Co zrobić, aby zarabiać więcej?
Rozwiązanie tej sytuacji wydaje się być banalnie proste! Wystarczy zmienić umowę z pracodawcą – zapytać o możliwość rozliczeń na podstawie umowy o dzieło/zlecenie. Pracodawca nic na tym nie straci, gdy umówisz się z nim na podwyżkę w ramach jego obecnie ponoszonych kosztów. Twoje zarobki na rękę mogą wynieść nawet o 20% więcej! Oczywiście, będzie to oznaczać, że Twoje składki nie będą odkładane, ale… w tej kwocie wykupisz ubezpieczenie w prywatnej firmie, gdzie wszystko działa znacznie szybciej.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*